A Google egy kevésbé ismert hasznos funkciója a kép alapú keresés.
Egy kép többet mond ezer szónál, ez pedig a weboldalakra is igaz. Sokan azt hiszik, hogy a fotók dekorációs célt szolgálnak, ezért néha beszúrnak egyet a sorok közé. Azonban a profik céltudatosan kezelik a megjelenítendő grafikát, ami helyettünk meséli el, hogy mivel foglalkozunk, vagy mit tudunk felajánlani az olvasónak.
Egy honlapon feltüntetett kép rengeteg dolgot megmutathat:
- illusztrálja a szöveget,
- érzelmet kelt a látogatóban,
- kihangsúlyozza az üzenetet,
- önmagában egyenlő a tartalommal.
Természetesen
kép és kép között is rengeteg különbség lehet,
pont ezért szoktuk azt tanácsolni, hogy az egyedi tartalom a legfelkapottabb. Ez a képeknél csak akkor járható út, ha van időnk fényképezni minden egyes bejegyzéshez, és olyan témában alkotunk, amihez könnyű elkészíteni egy ötlet beállítását. Gondoljunk csak arra, hogy a programozók most milyen nehéz helyzetbe kerülnek!
Ilyenkor nincs más megoldás, mint az internet. Egy jól kiválasztott stock fotó pár kisebb szerkesztéssel szinte teljesen egyedivé válik, így könnyedén alkalmazhatjuk a mi honlapunkhoz. Azonban, ha nem akarjuk magunkat feleslegesen perekbe keverni, akkor meg kell ismerkednünk pár letöltési szabállyal.
A neten található képek szabadon felhasználhatóak?
Erre a válasz kissé összetett, mivel letölteni ma már bármit le lehet, és még bajba se kerülünk. Azonban azt a képet mi már nem használhatjuk fel. Senki nem fog beperelni, ha beállítjuk a számítógépen háttérnek, azonban a weboldalunkon már nem jelenhet meg újra. Az sem ér, ha megváltoztatunk rajta pár elemet, vagy szerkesztünk rá szöveget. Miért?
Mert a képek szerzői jogvédelem alatt állnak
Ha belépsz a Google keresőbe, és rákattintasz egy képre, akkor alul te is láthatod, hogy ez a kép bizony rendelkezik jogokkal, amik nem hagyják, hogy bárki kedvére használja. Ráadásul az így szerzett képek mérete általában sokkal kisebb, és a minőségükben is találhatunk kifogásolni valót, biztosak lehetünk benne, hogy nem fog jól mutatni az oldalunkon.
Ha mégis a Google a kedvencünk, akkor csak úgy tudunk képet letölteni, ha a képkeresőben az eszközök menüpontra kattintva kiválasztjuk az újrafelhasználható és módosítható (Creative Commons) opciót. A google segítségével akár kép alapján is kereshetünk képeket, de erről bővebben már korábban írtam.
Amennyiben mindenképpen ragaszkodunk az internetes képekhez, akkor csak két opciónk maradt: ingyenes letöltő helyet keresünk vagy fizetünk.
Pénzért is vehetünk jogtiszta képeket
Ma már könnyedén vásárolhatunk jogtiszta képeket. Ezeknek rengeteg előnyük van, az egyik és talán a legfontosabb, hogy kevés ember tölti le őket. Mivel sokan ragaszkodnak az ingyenes tartalomhoz, így biztosak lehetünk benne, hogy nem fogunk minden weboldalon az általunk is letöltött képekbe belefutni, ezáltal még egyedibb lesz a tartalmunk.
Shutterstock
Az egyik legjobb tárhely a Shutterstock. Itt képek és videók is találhatók, amik még a legegyedibb környezetben is megállják a helyüket. Különböző pakkok közül tudunk választani, így akár vásárolhatunk egy darabot, vagy többet, de előfizetést is indíthatunk. Tegyük fel, hogy szeretnénk egy ebookot készíti az e-mailes feliratkozóinknak, amit ezután ingyen le tudnak tölteni. Ilyenkor a tartalmon kívül szükségünk lesz egy ütős borítóra is, annak ellenére, hogy ingyenes kiadványnak szánjuk. Ezen az oldalon vásárolhatunk olyan képet, amire már csak a szöveget kell felvenni. Nagy esélyünk van rá, hogy az olvasó ne fusson bele ebbe a képbe, mivel nem mindenki fog érte fizetni.
123ft.com
Lehet, hogy a Shutterstock kicsit drágának tűnik, és valamivel olcsóbb megoldást keresünk. Ebben az esetben a 123ft.com lesz a segítségünkre. Itt olcsóbban is be tudjuk szerezni a nagyszerű grafikákat. A képek minőségéről elég annyit tudni, hogy Magyarország legnagyobb kiadói használják a borítók elkészítéséhez, úgyhogy minden bizonnyal a mi weboldalunkhoz is találunk tökéletes fényképet.
top10 weboldal, ahonnan ingyen letölthetjük a képeket
Rengeteg lehetőségünk marad akkor is, ha inkább az ingyenes tartalmat keressük. Ezek a képek megállják a helyüket a blogok bekezdéseiben, és könnyedén alakíthatjuk a saját ízlésünk szerint. Ráadásul a lehetőségek folyton bővülnek, így mindenki megtalálja azt, amit tényleg keres. A legfelkapottabb letöltő oldalakon általában csak egy regisztrációra van szükség, és máris korlátlan kép áll a rendelkezésünkre.
Pixabay
A Pixabay minden bizonnyal a legismertebb oldal. Érdekessége, hogy a hagyományos fényképek mellett találunk videókat, grafikát és vektor képeket is. A szűrők segítenek abban, hogy szín szerint, vagy kategóriánként keressünk. Letöltésnél kiválaszthatjuk, hogy mekkora legyen a fájl felbontása.
PEXELS
A listában a következő helyen a Pexels áll. Itt szintén hatalmas mennyiségű tartalom található, azonban ezek a képek joggal nevezhetőek különlegesnek. Amennyiben nem szeretnénk hagyományos tartalmat megosztani, érdemes itt keresgélnünk. A Pixabayhez hasonlóan magyarul is létezik az oldal, így nem kell angoltudás a használatához.
Unplash
Az Unplashról azt kell tudni, hogy profi fotósok munkáit tudjuk letölteni teljesen ingyen. Rengeteg olyan művet fogunk találni, amik akár a fizetős kategóriában is megállnák a helyüket, így biztosan találunk megfelelőt. Itt nem kell bejelentkeznünk, hanem rákattintva a kiválasztott képre, azonnal megjelenik a Donwload lehetősége. Ezután a fájl a gépünkre mentődik.
FOTER
Ne feledkezzünk meg a Foter hatalmas gyűjteményéről sem. A bal felső sarokban találjuk meg a menü részt, ahol a kinyíló ablakban válogathatunk a kategóriák között. Ennek az előnye, hogy angol tudás nélkül is rátalálunk a kedvenceinkre, nem kell a fenti keresőt használnunk. A főoldalon megjelennek a trendek is, így akár az év bármely szakában fordulhatunk a Foterhez inspirációért.
Picjumbo
A Picjumbo különlegessége, hogy külön prémium oldala is van. Ha úgy vesszük észre, hogy könnyedén találunk minőségi képeket, és a jövőben szeretnénk valamennyi pénzt rászánni egy új fejlécre, akkor egyetlen kattintással válthatunk a prémium csomagra. A kategóriák és a keresőmező is segít az eligazodásban, ráadásul az aktualitás is a segítségünkre lehet.
StockSnap
A StockSnap oldalán kevesebb kép áll a rendelkezésünkre, azonban a minőségre egyáltalán nem lehet panaszunk. Előnye, hogy nem használja annyi ember, így könnyen találhatunk olyan képekre, amik máshol nem jelennek meg. Ezáltal a minden oldalt bejáró olvasó talál egy kis egyediséget is.
Freeimages
A Freeimages több, mint 300.000 képet kínál ingyen, így ide is érdemes ellátogatni. Talán nem nevezhető a legjobb oldalnak, azonban a hatalmas választék nagy előnyére lehet.
Gratisography
Persze ugyan ilyen szép dolgokat lehet a Gratisography oldalról is elmondani, hazánkban szintén kevesebben használják, így az előnye ugyanaz, mint StockSnapnak. Kell hozzá egy kis angol tudás, de könnyedén meg lehet találni a keresősávot és a menü pont alatti kategóriákat is. A pár száz kép között biztosan találunk egyet, amit fel tudunk használni valamelyik oldalunkon.
New Old Stock
A New Old Stock nevű oldal azoknak a tökéletes választás, akik fekete-fehér képeket keresnek. Nem kell többé nekünk szerkeszteni ezeket, hanem azonnal az általunk kedvelt stílusban tudjuk letölteni. Ma már rengeteg olyan weboldal van, ahol inkább az egyszerűségre és a minimalizmusra törekednek, nekik ez az oldal ajánlott.
CANVA
A Canva nem véletlenül került az utolsó helyre, ugyanis itt nemcsak letölteni lehet a képeket, hanem azonnal tudjuk szerkeszteni. A fizetős tartalom mellett rengeteg ingyenes lehetőségünk van, így nyugodtan nézelődjünk.
Mire figyeljünk, amikor stock fotót választunk?
A fent említett honlapokon kívül még rengeteg lehetőség létezik. Azonban mielőtt bármit is letöltünk, jobb, ha meggyőződünk a jogi kérdésekről. Célszerű a weblap tájékoztatóját megkeresni, ahol pár kifejezés máris a segítségünkre lesz.
Attól, hogy valami jogdíj mentes, még nem biztos, hogy ingyenes.
A jogdíj kifejezés arra utal, hogy a megvásárlás után nem kell külön fizetni, ha több helyen is használjuk. Mi inkább keressünk Crative Commons kifejezést. Itt két kategóriát különítünk el, vannak teljesen szabadon felhasználható képek, és olyanok is, ahol egy hivatkozással kell utalni az alkotóra.
A letöltésnél azonban más tényezőket is figyelembe kell venni.
Először vizsgáljuk meg, hogy a kép milyen érzelmet kelt a látogatóban. Vannak olyan grafikák, amik nyugalmat sugároznak, mások cselekvésre buzdítanak. Az sem mindegy, hogy mennyire illik a cégünkhöz, így a komoly témák mellett nem érdemes viccelődni.
A kép színe is egy olyan kérdés, amit minden letöltés előtt végig kell gondolni. Ha nem fekete-fehérben utazunk, akkor válasszunk a színes és életteli fotókat.
Ezután nézzük meg, hogy mennyire valóságos. Sokszor túl jól öltözött modelleket kapunk, amik sehogy sem illenek bele a világ normalitásába, és lehet, hogy a látogatóban negatív érzéseket váltanak ki.
Letöltött képeket is érdemes optimalizálni
Az utolsó szempont a szerkeszthetőség. Az ingyenes fotó bármelyik weboldalon megjelenhet, így inkább változtassunk rajta. Használjunk valamilyen szűrőt, tegyünk rá egy logót, és soha ne felejtsük el optimalizálni a méretét.
A letöltött képek gyakran akkorák, hogy hamar belassítanák a honlapunkat, így soha ne legyenek 200 KB-nál nagyobbak. Ha ezzel megvagyunk, akkor már fel is tölthetjük az új képünket.